Overordnet sendeplan:

Hverdage:

09.00  Musikradio

12.00  Genudsendelser fra arkivet

14.00  Musikradio

16.00  Eftermiddagsjazz (samsendes med FM)

18.00  Genudsendelser fra arkivet

20.00  Musikradio
21.00  Aftensendeflade (samsendes med FM)
00.00  Natjazz (samsendes med FM)

Weekend :


09.00  Musikradio
12.00  Weekendsendeflade (samsendes med FM)
16.00  Genudsendelser fra arkivet
18.00  Musikradio

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uge 39         

Fredag 25.9.

09.00  Musikradio

12.00  Genudsendelser fra arkivet

14.00  Musikradio

16.00  Eftermiddagsjazz (samsendes med FM)

18.00  Genudsendelser fra arkivet

20.00  Musikradio

21.00   Jazz Live Galore. Radiovært Ole Matthiessen bringer optagelser fra

              københavnske jazzscener, denne gang med L.Shankar/Don Cherry/

              Ed Blackwell, Les Flambeaux Steel Band, Abdullah Ibrahim Septet,

              Joe Bonner, Sonny Rollins, Ella Fitzgerald, Allan Botschinsky. Finn Ziegler,

              Arne Lamberth med Birthe Buch, Poul Godske, Sonny Murray,

              Bjarne Rostvold Septet, Louis Hjulmand/Oscar Pettiford/Jan Johansson,

              John Tchcai/Pierre Dørge Duo, Joe Zawinul/Trilok Gurtu,

              Pierre Dørge ”How Jazz was…”, Niels Viggo Bentzon/Ingolf Olsen/

              The Maxwells, Bent Holland, Per Goldschmidt & Contemporary Jazz Quintet

 

24-02  Natjazz 

 

Lørdag 26.9.

12.00   Jazz & Blues (Allan Bo)

13.00   Sjældent hørte: Warren Vaché (Hans Henning Jensen)

14.00   Modern Jazz Potpourri (Ken Wilkins)             

15.00   Rahbeks Rablerier (Peter Rahbek)

 

Søndag 27.9.

12.00   Vokaltimen (Katrine Krogh Russo)     

13.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

14.00  Jazzen iflg. Down Beat # 12 fra 27.4.1961 (Søren Damving)
15.00   Rettelse!!! Pianisten Bud Powell (Jakob Tovborg / Søren Thrane)

 

 UGE 40

 

Mandag 28.9.                                   

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Brian Petro)

24.00   Taletimen

01-02   Natjazz

 

Tirsdag 29.9.

21.00   En palet af musikere født 1920 (John L.Larsen)

22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer) 

23.00   Gumbo – hvor blues og jazz mødes (Hans Knudsen)

24-02  Natjazz             

                              

Onsdag 30.9.
21.00   Fokus på Miles Davis: Live at The Blackhawk (Dan Nissen)

22.00   To spiller ud (Lars Thorborg / Jens Buch Larsen)

23.00   salt-peanuts.eu (Jan Granlie)

24-02  Natjazz

 

Torsdag 1.10.

21.00   Dr. Dopo Jam (Martin Pihl)

22.00   Carl Nielsen og ”Negermusikken” (Brian Petro)

23.00   Japansk jazz fra Toshiko Akiyoshi til Hiromi Uehara #46 (Claus Westh)

24-02  Natjazz

                               

Fredag 2.10.

21.00   Jazz Galore: Fritimen med soundmanager Mik Neumann og Mikael Jensen.

               Sjove historier fra et liv med jazz. Nye og friske toner

22.00   Jazz med sitar (Mikael Jensen)

24-02  Natjazz 

 

Lørdag 3.10.

12.00   New Orleans og Omegn (John L. Larsen)
13.00   Big Band timen (Benny Rosenfeld)

14.00   Fra EP til CD (Peter Toubroe)

15.00   Take Five (Ole Matthiessen og en stak plader)

 

Søndag 4.10.

12.00   Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00   Frandsens Jazzcafé (Kjeld Frandsen)

14.00   Jazzportrætter (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00   Radio Jazz Koncerten: The MillFactory Corona Recordings:

              Pernille Bévort 3, andet sæt. Pernille Bévort sax/fl, Morten Ankarfeldt b,

              Espen Laub von Lillienskjold dr. Boe Larsen lyd, MillFactory, 26. maj. 2020.

              Med tilskud fra Ben Websters Fond (Søren Damving)

 

 UGE 41

 

Mandag 5.10.            

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Søren Svagin)

24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen: Maleren Merete Barker

01-02  Natjazz

 

Tirsdag 6.10.            

21.00   Kim’s jazz univers (Kim Schoubye Grønholdt) 

22.00   Vokaljazz (Hans Henning Jensen)

23.00   Jazz fra Svendborg og Omegn (Sebastian Kirkgaard Nielsen)

24-02  Natjazz

 

Onsdag 7.10.

21.00   Rohderier (Christian Rohde Nielsen)               

22.00   Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00   Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

24-02  Natjazz 

 

Torsdag 8.10.

21.00   Det Latinamerikanske Hjørne (Kurt Christensen)
22.00   Wonderful World of Duke Ellington #124                            

              (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)
23.00   Groove Masters (Norman Fearrington)

24-02  Natjazz          

 

Fredag 9.10.

21.00   Jazz Talk: Niels Lan Doky / Norman Fearrington)
24-02  Natjazz           

          

Lørdag 10.10.

12.00   Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)
13.00   Lyden tættest på stilhed: Historien om ECM #15. ( Brian Petro)
14.00   Niels Christensen spiller egne live-optagelser med danske

              og internationale kunstnere
15.00   Jazz i Texas (Mikael Jensen)

 

Søndag 11.10.           

12.00   Vokaltimen (Katrine Rømhild)   

13.00   Dedikeret (Anders Jacobsen)

14.00   Jazz på Svenska (Lise Johnsson Warburg)

15.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

 

 UGE 42

 

Mandag 12.10.            .                                     

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Christian Rohde Nielsen)

24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen: Maleren Johan Furåker

01-02  Natjazz

                          

Tirsdag 13.10.           

21.00   Charlie Shavers, trompet (John L.Larsen)

22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)      

23.00   Jazz Before Midnight (Kim Larsen)

24-02  Natjazz         

 

Onsdag 14.10.            

21.00   Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)

22.00   Nyt fra SteepleChase (Søren Damving)

23.00   Nyt fra Stunt, ACT og ECM (Ole Nimand)

24-02  Natjazz  

 

Torsdag 15.10.            

21.00   Nyt og gammelt fra mine pladeroler #13 (Erik Raben)
22.00   Fusebox (Brian Petro)                 

23.00   Guitarhjørnet (Bjarne Roupé)     

24-02  Natjazz           

 

Fredag 16.10.

21.00   Jazz Galore (Claus Westh)

24-02  Natjazz

 

Lørdag 17.10.            

12.00   Lørdagshjørnet (Henrik Wolsgaard-Iversen)   

13.00   Det elektriske hjørne (Morten Wulff)

14.00   Arnoldis Atelier (Per Arnoldi)
15.00   En historie om….Louis Armstrong (Thorbjørn Sjøgren)

Søndag 18.10.          

12.00   Vokaltimen (Alice Carreri)
13.00   Jazz i Vietnam (Mikael Jensen)

14.00   Trommernes rejse #72 (Ole Matthiessen)

15.00   Radio Jazz Koncerten: The MillFactory Corona Recordings.

              Thomas Clausen Trio andet sæt. Thomas Clausen p, Thomas Fonnesbech b,

              Karsten Bagge dr. Boe Larsen lyd, MillFactory, 26. maj 2020. 

              Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

 

UGE 43

 

Mandag 19.10.                               

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Søren Damving)

24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen: Kunstneren Peter Hesk

01-02  Natjazz

                  

Tirsdag 20.10.

21.00   It Still Smells Good (Poul Cohrt)
22.00   Preben Krupkes pladesamling #10 (Mogens Thorborg)

23.00   Remember (Ib Skovsted Thomsen)

24-02  Natjazz                                     

 

Onsdag 21.10.

21.00   Historien om Slukefter #7. Genudsendelse fra 2008
(Anders Stefansen / Klaus Albrectsen / Henrik Wolsgaard-Iversen)

22.00   Jazz på tværs (Ole Skov Petersen)

23.00   Kick Jazz: Jakob's Joint (Jakob Kjær)          

24-02  Natjazz                               

 

Torsdag 22.10.

21.00   Trompet med mere (Benny Rosenfeld)

22.00   Niels Christensen spiller egne live-optagelser med danske og

              internationale kunstnere

23.00   Fra den svenske jazzscene (Ole Nimand)

24-02  Natjazz       

 

Fredag 23.10.

21.00   Jazz Galore: Jan Granlie, jazzorakel Johan Hauknes og historien om Blue Note
23.00   Blue Note i dag (Jan Granlie)
24-02  Natjazz                         

 

Lørdag 24.10.

12.00   Jazz & Blues (Allan Bo)

13.00   Sjældent hørte. Warren Vaché (Hans Henning Jensen)

14.00   Modern Jazz Potpourri (Ken Wilkins)      

15.00   Rahbeks Rablerier (Peter Rahbek)

 

Søndag 25.10.

12.00   Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)
14.00   Bambusbladet (Michael Thrane)

15.00   Rettelse !!!  Danske bassister (Søren Thrane / Jakob Tovborg)

 

 UGE 44

 

Mandag 26.10.                                    

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Michael Thrane)
24.00   Taletimen

01-02  Natjazz

 

Tirsdag 27.10.

21.00   Ken Colyer’s Jazzmen (John L.Larsen)

22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)              

23.00   Inge Andersens Jazztime 

24-02  Natjazz                               

 

Onsdag 28.10.

21.00   Jazz i New York. Porten til Guds eget land. (Mikael Jensen)

22.00   The Wonderful World of Duke Ellington #125

               (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00   Niels Christensen spiller egne live-optagelser med danske og

              internationale kunstnere
24-02  Natjazz

 

Torsdag 29.10.

21.00   Lydvinkler (Einar Hermannsson)

22.00   Hommage à Rudy Van Gelder #21 (Ole Matthiessen)

23.00   Bebop, Flamenco, Copla, Bolero (Claus Westh)

24-02  Natjazz                    

 

Fredag 30.10.

21.00   Jazz Galore: Fritimen med soundmanager Mik Neumann og Mikael Jensen.

               Sjove historier fra et liv med jazz.

22.00   Flaminco og jazz (Mikael Jensen)

24-02  Natjazz                  

 

Lørdag 31.10.

12.00   Jørgen Svare i studiet

13.00   Big Band timen (Benny Rosenfeld)
14.00   Dansk jazz i 100 år (Mogens Thorborg)

15.00   En tekniker går i studiet (Søren Thrane)

                     

Søndag 1.11.

12.00   Vokaltimen (Norman Fearrington)  

13.00   Frandsens Jazzcafé (Kjeld Frandsen)

14.00   Jazzportrætter (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00   Radio Jazz Koncerten: The MillFactory Corona Recordings.

              Kristian Jørgensen 6’tet andet sæt. Kristian Jørgensen viol,

              Mathias Heise mharp, Peter Jensen tb, Olivier Antunes p,

              Thomas Fonnesbech b, Espen Laub von Lillienskjold dr.

              Boe Larsen lyd, MillFactory, 26. maj 2020. 

              Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

 

 

UGE 45

Mandag 2.11.
21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Brian Petro)
24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen: Kunstneren Simone Aaberg-Kern

01-02   Natjazz

 

Tirsdag 3.11.

21.00   Kim’s jazz univers (Kim Schoubye Grønholdt) 
22.00   Jazz i Indonesien (Mikael Jensen)

23.00   Jazz before midnight (Kim Larsen)  

24-02  Natjazz

 

Onsdag 4.11.

21.00   Your Favorites (Tia Hóka / Niels Wamberg)

22.00   Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00   De første jazzarrangører #2 Bill Challis og Gene Gifford (Tom Buhmann)

24-02  Natjazz

 

Torsdag 5.11.

21.00   Hyldegulf (Peter Beck Hansen)
22.00   World of Trombones #12: Ellingtons trombones (Mogens Thorborg)

23.00   Take Five (Ole Matthiessen)

24-02  Natjazz                           

 

Fredag 6.11.

21.00   Jazz Galore (Christian Rohde Nielsen)

24-02  Natjazz                            

 

Lørdag 7.11.

12.00   Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)
13.00   Lyden tættest på stilhed: Historien om ECM #16 (Brian Petro)
14.00   Det elektriske hjørne (Morten Wulff)

15.00   Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

 

Søndag 8.11.

12.00   Vokaltimen (Hans Henning Jensen)

13.00   My jazz. My Music (Kurt Christensen)
14.00   Jazz på Svenska (Lise Johnsson Warburg)

15.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

 

 UGE 46

 

Mandag 9.11.          

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Christian Rohde Nielsen)
24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen:

              Kunstneren, musikeren og forfatteren Paul Frost Clementsen

01-02  Natjazz

                               

Tirsdag 10.11.

21.00   Papa Bue’s Vikings (John L. Larsen)
22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)               

23.00   Those Who Were (Søren Damving)
24-02  Natjazz     

 

Onsdag 11.11.
21.00   Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)     

22.00   The Wonderful World of Duke Ellington #126

               (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00   Bassline med gæst Jonathan Andersen (Niels Wilhelm Knudsen)

24-02  Natjazz  

 

Torsdag 12.11.

21.00   Terri Lyne Carringtons musikalske og politiske projekter (Erik Raben)
22.00   To på tur / Double Voyage # 2 (Tia Hóka / Niels Wamberg)
23.00   Japansk jazz fra Toshiko Akiyoshi til Hiromi Uehara #10 (G) (Claus Westh)

24-02  Natjazz

 

Fredag 13.11.

21.00   Galore med jazz, blues, R&B, soul and funk (Kay Seitzmayer)

24-02  Natjazz

 

Lørdag 14.11.

12.00   Fessor river plader ned fra hylderne (Ole Fessor Lindgreen)            

13.00   Ved nærmere eftertanke (Lennart Ricard)

14.00   Arnoldis Atelier (Per Arnoldi)

15.00   En historie om….TBA (Thorbjørn Sjøgren)

 

Søndag 15.11.

12.00   Vokaltimen (Martin Roy Wade)

13.00   Blindfold m.gæst (Brian Petro)

14.00   Radio Jazz Quiz (Jakob Kjær, Michael Detreköy,

               Niels Wamberg, Tia Hóka og gæst Mette Speich)

15.00   Radio Jazz Koncerten:

              The Orchestra ”Indo-Brazilian Concert. 18 personers big band  
              dirigeret af Lars Møller. Valby Transformerstation onsdag 8. juli 2020.

              (Mogens Thorborg)

 

 

Uge 47         

 

'Mandag 16.11.

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Søren Svagin)

24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen i samtale med ikonmaleren Birte Nielsen

01-02  Natjazz

 

Tirsdag 17.11.

21.00   Open Door. Alt kan ske…eller intet. (Henrik Wolsgaard-Iversen)

22.00   Preben Krupkes pladesamling # 11 (Mogens Thorborg)

23.00   Remember (Ib Skovsted Thomsen)

24-02  Natjazz            

 

Onsdag 18.11.

21.00   Norsk Jazz…på norsk (Jan Granlie)

22.00   Suset fra Vingården (Peter Wendt)

23.00   Kick Jazz: Jakob's Joint (Jakob Kjær)            

24-02  Natjazz          

                                                              

Torsdag 19.11.

21.00   Lydvinkler (Einar Hermannsson)

22.00   Jazz fra Vulkanøen (Søren Damving)

23.00   Fra den svenske jazzscene (Ole Nimand)

24-02  Natjazz  

 

Fredag 20.11.

21.00   Blues i 100 år (G) (Paul Brasso m. Ole Fessor Lindgreen og

              Laust Krudtmejer Nielsen)

24-02  Natjazz 

 

Lørdag 21.11.

12.00   Jazz & Blues (Allan Bo)

13.00   Sjældent hørte: Warren Vaché (Hans Henning Jensen)

14.00   Modern Jazz Potpourri (Ken Wilkins)             

15.00   Rahbeks Rablerier (Peter Rahbek)

 

Søndag 22.11.

12.00   Vokaltimen (Katrine Krogh Russo)     

13.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

14.00  Jazzen iflg. Down Beat # 12 fra 15.4.1961 (Søren Damving)
15.00  Hank Mobley. Udgivelser 1966-1970 (Søren Thrane / Jakob Tovborg)

 

UGE 48

 

Mandag 23.11.                                   

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Brian Petro)

24.00   Taletimen

01-02   Natjazz

 

Tirsdag 24.11.

21.00   Chris Barber’s Jazz Band (John L. Larsen)

22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer) 

23.00   Gumbo – hvor blues og jazz mødes (Hans Knudsen)

24-02  Natjazz             

                              

Onsdag 25.11.
21.00   Fokus på Thelonious Monk: Live at the Five Spot (Dan Nissen)

22.00   Gode guitarister (Lars Thorborg)

23.00   salt-peanuts.eu (Jan Granlie)

24-02  Natjazz

 

Torsdag 26.11.

21.00   Horace Silver i 60erne (Martin Pihl)

22.00   Pianisten og arrangøren Bob James på CTI 1974-77 (Brian Petro)

23.00   Japansk jazz fra Toshiko Akiyoshi til Hiromi Uehara #47 (Claus Westh)

24-02  Natjazz

                               

Fredag 27.11.

21.00   Jazz Galore (Mogens Thorborg)

24-02  Natjazz 

 

Lørdag 28.11.

12.00   New Orleans og Omegn (John L. Larsen)
13.00   Big Band timen (Benny Rosenfeld)

14.00   Fra EP til CD (Peter Toubroe)

15.00   Take Five (Ole Matthiessen og en stak plader)

 

Søndag 29.11.

12.00   Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00   Frandsens Jazzcafé (Kjeld Frandsen)

14.00   Jazzportrætter (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00   Radio Jazz Koncerten: Kristin Korb Trio. Kristin Korb b/voc,

              Mathias Heise mundharpe, Calle Brickman p, Snorre Kirk dr.

              JazzCup 21.12.2019. Niels Christensen lyd.

              Med tilskud fra Ben Websters Fond (Søren Damving)

 

 UGE 49

 

Mandag 30.11.            

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Michael Thrane)

24.00   Taletimen

01-02  Natjazz

 

Tirsdag 1.12.            

21.00   Kim’s jazz univers (Kim Schoubye Grønholdt) 

22.00   Vokaljazz (Hans Henning Jensen)

23.00   Jazz fra Svendborg og Omegn (Sebastian Kirkgaard Nielsen)

24-02  Natjazz

 

Onsdag 2.12.            

21.00   Rohderier (Christian Rohde Nielsen)               

22.00   Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00   Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

24-02  Natjazz 

 

Torsdag 3.12.            

21.00   Det Latinamerikanske Hjørne (Kurt Christensen)
22.00   Wonderful World of Duke Ellington #127                                                  

            (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)
23.00   Groove Masters (Norman Fearrington)

24-02  Natjazz          

 

Fredag 4.12.            

21.00   Jazz Galore (Brian Petro)
24-02  Natjazz           

          

Lørdag 5.12.            

12.00   Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)
13.00   Lyden tættest på stilhed: Historien om ECM #17. ( Brian Petro)
14.00   Niels Christensen spiller egne live-optagelser med danske og

               internationale kunstnere
15.00   Jazz i Illinois. En af de rigtig store jazzstater i USA (Mikael Jensen)

 

Søndag 6.12.            

12.00   Vokaltimen (Katrine Rømhild)   

13.00   Dedikeret (Anders Jacobsen)

14.00   Jazz på Svenska (Lise Johnsson Warburg)

15.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

Radio Jazz sender på nettet dagligt fra 09.00 - 02.00. På FM 102,9 Mhz samsender vi mandag til fredag i tidsrummet 16.00 - 18.00 og 21.00 - 02.00 samt lørdag og søndag i tidsrummet 12.00 - 16.00.

Radio Jazz Copenhagen is broadcasting on the web daily from 09.00 to 02.00 CET.

Radio Jazz København - Aldersrogade 6E - 2100 København Ø - +45 33 32 90 01 - info@radiojazz.dk - Bliv medlem

  • Facebook Radio Jazz