• Livesendefladerne - hverdage fra 21.00 til 00.00 samt weekenden fra 12.00 til 16.00.

  • Eftermiddagsjazz - med genudsendelser af de nyeste programmer fra de seneste uger.

  • Fra Arkivet - med genudsendelser af mere end 600 timers programmer, hvor stadig flere kommer til.

  • Musikradio - med jazz fra Radio Jazz store diskotek.

Hverdage:

00.00 - 02.00 Fra Arkivet

02.00 - 04.00 Musikradio

04.00 - 06.00 Fra Arkivet

06.00 - 11.00 Musikradio

11.00 - 14.00 Fra Arkivet

14.00 - 16.00 Musikradio

16.00 - 19.00 Eftermiddagsjazz

19.00 - 21.00 Musikradio

21.00 - 00.00 Aftensendeflade Live! (samsendes med FM 102,9 Mhz)

Weekender:

00.00 - 02.00 Fra Arkivet

02.00 - 04.00 Musikradio

04.00 - 06.00 Fra Arkivet

06.00 - 12.00 Musikradio

12.00 - 16.00 Weekendsendeflade Live! (samsendes med FM 102,9 Mhz)

16.00 - 18.00 Fra Arkivet

18.00 - 00.00 Musikradio

 

UGE 26

Torsdag 30.6.

21.00 Festival Service (Michael Thrane)

 

22.00  Fusebox

             Brian Petro har igen besøg i studiet af musikjournalisterne Per Wium og Frank Jensen.

             Denne gang om store oplevelser med guitaristen John McLaughlin.(G)

23.00 Guitarhjørnet (Bjarne Roupé)

24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 1.7.

21.00  Festival Service (Morten Wulff)

22.00-24.00 Jazz Galore (Norman Fearrington)

 

Lørdag 2.7.

12.00 Festival Service (Niels Wamberg og Tia Hoka)

13.00 Jazz fra Nordjylland (Per Schultz)

14.00 Det elektriske hjørne (Morten Wulff)

15.00 En jazzhistorie (Thorbjørn Sjøgren)

 

Søndag 3.7.

12.00 Festival Service (Mogens Thorborg)

13.00 Jazz og Livskunst Højskoleforstander Heidi Hansen.  Studievært Mikael Jensen 

14.00 Trommernes rejse #80 (Ole Matthiessen)

15.00 Radio Jazz Koncerten: Bernstein / Blake Quintet. Peter Bernstein g, Seamus Blake ts,

            Martin Schack p, Jesper Bodilsen b, Anders Mogensen dr.

            Rasmus Mai Laursen lyd. Andet sæt (G). Musikhuset Dexter 22.7.2021.

            Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

 

UGE 27

 

Mandag 4.7.

21.00 Festival Service (Søren Svagin)

22.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Søren Svagin)

 

Tirsdag 5.7.

21.00 Festival Service (Kjeld Frandsen)

22.00 World of Trombones

23.00 Remember (Ib Skovsted Thomsen)

 

Onsdag 6.7.

21.00 Festival Service (Ole Skov Petersen)

22.00 Jazz på tværs

23.00 Kick Jazz: Jakob's Joint (Jakob Kjær)

 

Torsdag 7.7.

21.00 Festival Service (Einar Hermannsson)

22.00 Sydfynsk Jazzcentral Live (Sebastian Lirkgaard Nielsen)

23.00 Fra den svenske jazzscene (Ole Nimand)

24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 8.7.

21.00-22.00 Festival Service (Brian Petro)

22.00-24.00 Jazz Galore (Brian Petro)

 

Lørdag 9.7.

12.00 Festival Service (Lars Thorborg)

13.00 Warren Vaché #20 (Hans Henning Jensen)

14.00 Modern Jazz Potpourri (Ken Wilkins)

15.00 Niels Christensen spiller egne koncertoptagelser med mere

 

Søndag 10.7.

12.00 Festival Service (Lars Thorborg)

13.00 Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

14.00 Bambusbladet (Michael Thrane)

15.00 Pianisten Carl Perkins (Jakob Tovborg / Søren Thrane)

 

                                I uge 28-29-30-31 har Radio Jazz ferielukket, men sender forproducerede udsendelser

                                                                             i radioens sædvanlige sendetider.

 

UGE 32

 

Mandag 8.8.

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Søren Damving)

 

Tirsdag 9.8.

21.00 Eddie Condon – the 50s #2 (John L. Larsen)

22.00 Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)

23.00 Gumbo – hvor blues og jazz mødes (Hans Knudsen)

 

Onsdag 10.8.

21.00 En på harmonikassen (Lars Thorborg)

22.00 Fokus på Miles Davis at The Cellar Door (Dan Nissen)

23.00 Jazz og Livskunst med geolog og lektor Bjørn Buchardt (Mikael Jensen)

 

Torsdag 11.8.

21.00 Oboen i jazzen (Martin Pihl)

22.00 Pat Metheny på Geffen Records #2 (Brian Petro)

23.00 Ny dansk jazz #4 (Claus Westh)

24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 12.8.

21.00-24.00 Jazz Galore (Mogens Thorborg)

 

Lørdag 13.8.

12.00 New Orleans og Omegn (John L. Larsen) 13.00 Ved nærmere eftertanke (Lennart Ricard)

14.00 Big Band Timen (Benny Rosenfeld)

15.00 Jazz og bæredygtighed i hverdagen (Lone Svinth / Mikael Jensen)

 

Søndag 14.8.

12.00 Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00 Frandsens Jazzcafé (Kjeld Frandsen)

14.00 Jazzportrætter: (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00 Radio Jazz Koncerten: Ben Webster Prisfesten 2022 første del med

            prismodtager Kathrine Windfeld Big Band. Optagelse fra Portalen i Greve den 22.5.2022.

            Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Ole Matthiessen)

UGE 33

 

Mandag 15.8.

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Christian Rhode Nielsen)

 

Tirsdag 16.8.

21.00 Vore Amerikanere #8: Stuff Smith. Genudsendelse fra 2015. (Henrik Wolsgaard-Iversen)

22.00 Vokaljazz (Hans Henning Jensen)

23.00 Sydfynsk Jazzcentral (Sebastian Kirkgaard Nielsen)

 

Onsdag 17.8.

21.00 Rohderier (Christian Rohde Nielsen)

22.00 Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00 Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

 

Torsdag 18.8.

21.00 Det Latinamerikanske Hjørne (Kurt Christensen)

22.00 The Wonderful World of Duke Ellington #150. (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00 Groove Masters (Norman Fearrington)

24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 19.8.

21.00-24.00 Galore: Jazz, Blues, R&B, Soul and Funk (Kay Seitsmayer)

 

Lørdag 20.8.

12.00 Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)

13.00 Lyden tættest på stilhed: ECM #26 ( Brian Petro)

14.00 Take Five (Ole Matthiessen)

15.00 Niels Christensen spiller egne koncertoptagelser med mere

 

Søndag 21.8.

12.00 Vokaltimen (Katrine Rømhild)

13.00 Dedikeret (Anders Jacobsen)

14.00 Jazz På Svenska (Lise Johnsson Warburg)

15.00 Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

 

UGE 34

 

Mandag 22.8.

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Michael Thrane)

 

Tirsdag 23.8.

21.00 Eddie Condon – the 50s #3 (John L. Larsen)

22.00 Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)

23.00 Fra ballader til medium (Torolf Mølgaard)

 

Onsdag 24.8.

21.00 Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)

22.00 Onsdags Klubben (Niels Christian)

23.00 Nyt fra Stunt, ACT og ECM (Ole Nimand)

 

Torsdag 25.8.

21.00 Jazz fra Færøerne G (Rasmus á F.Bordoy / Erik Raben)

22.00 Fusebox (Brian Petro)

23.00 Guitarhjørnet (Bjarne Roupé)

24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 26.8.

21.00-24.00 Jazz For Lovers #13-#14-#15 (Søren Damving)

 

Lørdag 27.8.

12.00 Lørdagshjørnet (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00 Jazz fra Nordjylland (Per Schultz) 14.00 Det elektriske hjørne (Morten Wulff)

15.00 En jazzhistorie (Thorbjørn Sjøgren)

 

Søndag 28.8.

12.00 Vokaltimen (Alice Carreri)

13.00  Jazz og Livskunst med  Jazz og Livskunst med godsejer Joachim Castenschiold. Studievært Mikael Jensen

14.00 Trommernes rejse #81 (Ole Matthiessen)

15.00 Radio Jazz Koncerten: Ben Webster Prisfesten 2022 anden del med 8 hædersprismodtagere.

            Optagelse fra Portalen i Greve den 22.5.2022.

            Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Ole Matthiessen)

 

UGE 35

 

Mandag 29.8.

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Brian Petro)

 

Tirsdag 30.8.

21.00 Så vidt jeg husker (Kjeld Frandsen)

22.00 World of Trombones (Mogens Thorborg)

23.00 Remember (Ib Skovsted Thomsen)

 

Onsdag 31.8.

21.00 Suset fra Vingården (Peter Wendt)

22.00 Jazz på tværs (Ole Skov Petersen)

23.00 Kick Jazz: Jakob's Joint (Jakob Kjær)

 

Torsdag 1.9.

21.00 Trompet med mere (Benny Rosenfeld)

22.00 Sydfynsk Jazzcentral Live (Sebastian Kirkgaard Nielsen)

23.00 Fra den svenske jazzscene (Ole Nimand) 24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

Fredag 2.9. 21.00-24.00 Jazz Galore (Christian Rohde Nielsen)

 

Lørdag 3.9.

12.00 Jazz & Blues (Allan Bo)

13.00 Warren Vaché #21 (Hans Henning Jensen)

14.00 Modern Jazz Potpourri (Ken Wilkins)

15.00 Niels Christensen spiller egne koncertoptagelser med mere

Søndag 4.9.

12.00 Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00 Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre) 14.00 Bambusbladet (Michael Thrane)

15.00 Bassisten Peter Washington og

             trommeslageren Kenny Washington (Jakob Tovborg / Søren Thrane)

 

UGE 36

 

Mandag 5.9.

 

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Søren Svagin)

 

Tirsdag 6.9.

21.00 Wilbur de Paris – the 50s #1 (John L. Larsen)

22.00 Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)

23.00 Inge Andersens Jazztime

 

Onsdag 7.9.

21.00 Jazz og Livskunst med lektor og tidl. leder af Montmartre Christan Brorsen (Mikael Jensen)

22.00 Hommage à Rudy Van Gelder #31 (Ole Matthiessen)

23.00 Vore Amerikanere #9: Ben Webster #1. Genudsendelse fra 2015

(Henrik Wolsgaard-Iversen / Klaus Albrectsen)

 

Torsdag 8.9.

21.00 Lydvinkler (Einar Hermannsson)

22.00 The Wonderful World of Duke Ellington #151 (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00 Bebop, flamenco, copla, bolero (Claus Westh) 24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

Fredag 9.9.

 

21.00-24.00 Radio Jazz byder op til dans (Mikael Jensen)

1. time: Fritimen med Mik Neumann. Jazz der kan danses til

2. og 3. time: Dans, dans dans. Den Reumert nominerede dansk/spanske danserinde Selene Munoz spiller inspirerende jazz

 

Lørdag 10.9.

12.00 En tekniker går i studiet (Søren Thrane)

13.00 Ved nærmere eftertanke (Lennart Ricard) 14.00 Big Band Timen (Benny Rosenfeld)

15.00 Jazz og bæredygtighed i hverdagen (Lone Svinth / Mikael Jensen)

 

Søndag 11.9.

12.00 Vokaltimen (Norman Fearrington)

13.00 Frandsens Jazzcafé (Kjeld Frandsen)

14.00 Jazzportrætter (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00 Radio Jazz Koncerten: Lars Jansson Trio featuring Sigurdur Flosason med Graig Earle b,

            Paul Svanberg dr. Første sæt. Optagelse Casper Skovgaard,

            Kulturhuset Bølgen den 6. maj 2022. I samarbejde med Hornbæk Jazzklub og

            med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

 

UGE 37

 

Mandag 12.9.

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Søren Damving)

 

Tirsdag 13.9.

21.00 Vore amerikanere #10 Ben Webster #2. Genudsendelse fra 2015 (Henrik Wolsgaard-Iversen / Klaus Albrectsen)

22.00 Jazz og Livskunst med kommende højskoleforstander Heidi Hansen (Mikael Jensen)

23.00 Sydfynsk Jazzcentral (Sebastian Kirkgaard Nielsen)

 

Onsdag 14.9.

21.00 What Are We Doing Here #5 (Tia Hóka / Niels Wamberg)

22.00 Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00 A Hundred Years From Today – The Austin High School Gang (Tom Buhmann)

 

Torsdag 15.9.

21.00 Jazz og Livskunst med kultursociolog  og jungiansk analytiker Dorte Odde. Studievært Mikael Jensen

22.00 Niels Christensen spiller egne koncertoptagelser med mere

23.00 Take Five (Ole Matthiessen)

24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 16.9.

21.00-24.00 Jazz Galore (Ole Matthiessen)

 

Lørdag 17.9.

12.00 Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)

13.00 Lyden tættest på stilhed: Historien om ECM #27 (Brian Petro)

14.00 Det elektriske hjørne (Morten Wulff)

15.00 Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

 

Søndag 18.9.

12.00 Vokaltimen (Hans Henning Jensen)

13.00 My jazz. My Music (Kurt Christensen) 14.00 Jazz på Svenska (Lise Johnsson Warburg)

15.00 Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

 

UGE 38

 

Mandag 19.9.

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Brian Petro)

 

Tirsdag 20.9.

21.00 Wilbur de Paris – the 50s #2 (John L. Larsen)

22.00 Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)

23.00 Nyt fra SteepleChase (Søren Damving)

 

Onsdag 21.9.

21.00 Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)

22.00 What Are We Doing Here #6 (Tia Hóka / Niels Wamberg)

23.00 Bassline med gæst Helle Marstrand (Niels Wilhelm Knudsen)

 

Torsdag 22.9.

21.00 Den Brasilianske Musiktradition: Samba-canção (Jesper Heedegaard)

22.00 The Wonderful World of Duke Ellington #152 (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00 Japansk jazz fra Toshiko Akiyoshi til Hiromi Uehara #18 (G) (Claus Westh)

24.00 Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 23.9.

21.00-24.00 Jazz Galore: Funky Nachtmusik (Lars Worning / Morten Wulff)

 

Lørdag 24.9.

12.00 Fessor river plader ned fra hylderne (Ole Fessor Lindgreen)

13.00 Lillians Time (Lillian Nordenhof Holgersen)

14.00 Jazz Club med Niels Christian Hollington

15.00 En jazzhistorie (Thorbjørn Sjøgren)

 

Søndag 25.9.

12.00 Vokaltimen (Martin Roy Wade)

13.00 Blindfold med gæst (Brian Petro)

14.00 Radio Jazz Quiz (Jakob Kjær, Michael Detreköy, Niels Wamberg, Tia Hóka, Mette Speich)

15.00 Radio Jazz Koncerten: Lars Jansson Trio featuring Sigurdur Flosason med Graig Earle b,

            Paul Svanberg dr. Andet sæt.

            Optagelse Casper Skovgaard, Kulturhuset Bølgen den 6. maj 2022.

            I samarbejde med Hornbæk Jazzklub og med tilskud fra

            Ben Websters Fond. (Søren Damving)