Kære lyttere på Radio Jazz,

Med baggrund i bestræbelserne på at undgå spredning af Coronavirus, vil der indtil videre kun blive nyproduceret udsendelser på Radio Jazz i meget begrænset omfang.

Der vil således forekomme flere genudsendelser i den kommende tid,  indtil situationen igen er normal.

 

Da mange af vores lyttere i øjebikket arbejder hjemmefra har vi midlertidigt valgt at øge andelen af vores udsendelser på nettet.

Den overordnede sendeplan er som følger: 

 

Hverdage:

09.00  Musikradio

12.00  Genudsendelser fra arkivet

14.00  Musikradio

16.00  Eftermiddagsjazz (samsendes med FM)

18.00  Genudsendelser fra arkivet

20.00  Musikradio
21.00  Aftensendeflade (samsendes med FM)
00.00  Natjazz (samsendes med FM)

Weekend :


09.00  Musikradio
12.00  Weekendsendeflade (samsendes med FM)
16.00  Genudsendelser fra arkivet
18.00  Musikradio

Vi benytter samtidig lejligheden til at opfordre lytterne til at gå på opdagelse i vores mange Podcasts.

Med venlig hilsen

Bestyrelsen i Radio Jazz København

*** =  Nyproducerede udsendelser 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------  

Uge 23

                                                              

Fredag 5.6.

09.00  Musikradio

12.00  Genudsendelser fra arkivet

14.00  Musikradio

16.00  Eftermiddagsjazz (samsendes med FM)

18.00  Genudsendelser fra arkivet

20.00  Musikradio

 

                             Jazz Galore (Mikael Jensen)

21.00 Fritimen samtale med soundmanager Mik Neumann om et liv i jazz.

             Studievært Mikael Jensen

22-24 Jazz med sitar.

              Hør hvordan østens instrumenter passer så fint ind i vores

              musik  og giver den et fantastisk løft.

              Fra Miles Davis over Ravi Shankar til Anoushka Shankar.

              Vi skal høre jazz taget ind i Bollywoods filmmusik af bl a den

              legendariske A.R. Rahman.

              Studievært Mikael Jensen

24-02  Natjazz 

 

Lørdag 6.6.

09.00  Musikradio

12.00   Jazz & Blues (Allan Bo)

13.00   Sjældent hørte: Warren Vaché #9 (Hans Henning Jensen)

14.00   Modern Jazz Potpourri (Ken Wilkins)             

15.00   Rahbeks Rablerier (Peter Rahbek)

16.00  Genudsendelser fra arkivet

18.00  Musikradio

 

Søndag 7.6.

12.00   Vokaltimen (Katrine Krogh Russo)     

13.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

14.00  Jazzen iflg. Down Beat # 11 fra 15.4.1961 (Søren Damving)
15.00  Miles Davis: Milestones (Søren Thrane / Jakob Tovborg)

 

UGE 24

 

Mandag 8.6.                                   

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Michael Thrane)

24.00   Taletimen

01-02   Natjazz

 

Tirsdag 9.6.

21.00   21.00 Revival Jazz #1: Bob Crosby´s Bob Cats/Muggsy Spanier´s Ragtime Band
(John L.Larsen)

22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer) 

23.00   Gumbo – hvor blues og jazz mødes (Hans Knudsen)

24-02  Natjazz             

                              

Onsdag 10.6.
21.00   Fokus på Village Vanguard: Sonny Rollins og Joe Henderson (Dan Nissen)

22.00   Gentofte Jazzklub (Lars Thorborg)

23.00   salt-peanuts.eu (Jan Granlie)

24-02  Natjazz

 

Torsdag 11.6.

21.00   Sting og Jazzen (Martin Pihl)

22.00   Brian Petro præsenterer pianisten og arrangøren Bob James

               og hans udgivelser på CTI i 1970´erne.

23.00   Japansk jazz fra Toshiko Akiyoshi til Hiromi Uehara #45 (Claus Westh)

24-02  Natjazz

                               

Fredag 12.6.

21.00   Galore med jazz, blues, R&B, soul and funk (Kay Seitzmayer)

24-02  Natjazz 

 

Lørdag 13.6.

12.00   New Orleans og Omegn (John L. Larsen)
13.00   Big Band timen (Benny Rosenfeld)

14.00   Fra EP til CD (Peter Toubroe)

15.00   Take Five (Ole Matthiessen og en stak plader)

 

Søndag 14.6.

12.00   Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00   Det elektriske hjørne (Morten Wulff)

14.00   Jazzportrætter (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00   Radio Jazz Koncerten: The MillFactory Corona Recordings: Pernille Bévort Trio første sæt. Pernille Bévort sax, Morgen Ankarfeldt b, Espen Laub von Lillienkskjold dr. Lyd: Boe Larsen, MillFactory, 26. maj. 2020. Med tilskud fra Ben Websters Fond (Søren Damving)

 

 

UGE 25

 

Mandag 15.6.            

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Brian Petro)

24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen: Samtale med maleren Bo Rune Madsen

01-02  Natjazz

 

Tirsdag 16.6.

21.00   Kim’s jazz univers (Kim Schoubye Grønholdt) 

22.00   Vokaljazz (Hans Henning Jensen)

23.00   Jazz fra Svendborg og Omegn (Sebastian Kirkgaard Nielsen)
24-02  Natjazz

 

Onsdag 17.6.

21.00   Rohderier (Christian Rohde Nielsen)               

22.00   Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00   Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

24-02  Natjazz 

 

Torsdag 18.6.

21.00   Det Latinamerikanske Hjørne (Kurt Christensen)
22.00   Wonderful World of Duke Ellington #121                                                  

            (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)
23.00   Groove Masters (Norman Fearrington)

24-02  Natjazz          

 

Fredag 19.6.

21.00   Jazz Galore: (Claus Westh)
24-02  Natjazz           

          

Lørdag 20.6.

12.00   Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)
13.00   Lyden tættest på stilhed: Historien om ECM #13 ( Brian Petro)
14.00   Live from Montmartre. Niels Christensen spiller egne live-optagelser med danske og

            internationale kunstnere.
15.00   Jazz i Surinam.  (Mikael Jensen)

 

Søndag 21.6.

12.00   Vokaltimen (Katrine Rømhild)   

13.00   Dedikeret (Anders Jacobsen)

14.00   Jazz på Svenska (Lise Johnsson Warburg)

15.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

 

 

 UGE 26

 

Mandag 22.6.                                     

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Christian Rohde Nielsen)

24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen: Samtale med maleren Peter Martensen

01-02  Natjazz

                          

Tirsdag 23.6.

21.00   Revival Jazz #2: Lu Watters´ Yerba Buena Jazz Band (1941-46) (John L. Larsen)

22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)      

23.00   Jazz Before Midnight (Kim Larsen)

24-02  Natjazz         

 

Onsdag 24.6.

21.00   Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)

22.00   Nyt fra SteepleChase (Søren Damving)

23.00   Nyt fra Stunt, ACT og ECM (Ole Nimand)

24-02  Natjazz  

 

Torsdag 25.6.

21.00   Nyt og gammelt fra mine pladereoler #6 (Erik Raben)
22.00   Fusebox (Brian Petro)                 

23.00   Guitarhjørnet (Bjarne Roupé)     

24-02  Natjazz           

 

Fredag 26.6.

21.00   Jazz Galore Live fra Svendborg. (Sebastian Kirkgaard Nielsen / Paul-Flemming Hermann)

24-02  Natjazz

 

Lørdag 27.6.

12.00   Lørdagshjørnet (Henrik Wolsgaard-Iversen)   

13.00   JASM (Elijas Martinovic)

14.00   Arnoldis Atelier (Per Arnoldi)
15.00   En historie om…Thelonious Monk (Thorbjørn Sjøgren)

 

Søndag 28.6.

12.00   Vokaltimen (Alice Carreri)
13.00   Jazz i Michigan. (Mikael Jensen)

14.00   Trommernes rejse #70 (Ole Matthiessen)

15.00   Radio Jazz Koncerten: The MillFactory Corona Recordings. Claudia Campagnol første sæt. Claudia Campagnol voc, p, keytar, John Venkia keys, Carl Mörner Ringström g, Andreas Hatholt elb, Niclas Campagnol dr. Lyd: Boe Larsen, MillFactory, 25. maj 2020.  Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

 

UGE 27
 

Mandag 29.6.                               

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Søren Svagin)

24.00   Kunsttimen med Mikael Jensen: Samtale med maleren Ib Monrad Hansen

01-02  Natjazz

                  

Tirsdag 30.6.

21.00   It Still Smells Good (Poul Cohrt)
22.00   Preben Krupkes pladesamling #7 (Mogens Thorborg)

23.00   Remember (Ib Skovsted Thomsen)

24-02  Natjazz                                     

 

Onsdag 1.7.

21.00   Historien om Slukefter #5. Genudsendelse fra 2008
(Anders Stefansen / Claus Albrectsen / Henrik Wolsgaard-Iversen)

22.00   Jazz på tværs (Ole Skov Petersen)

23.00   Kick Jazz: Jakob's Joint (Jakob Kjær)          

24-02  Natjazz                               

 

Torsdag 2.7.

21.00   Trompet med mere (Benny Rosenfeld)

22.00   Niels Christensen spiller egne live-optagelser med danske og internationale kunstnere

23.00   Fra den svenske jazzscene (Ole Nimand)

24-02  Natjazz       

 

Fredag 3.7.

21.00   Jazz Galore: Optagelser fra den første udgave af
            Copenhagen Jazz Festival fra årene 1964-1968. (Ole Matthiessen)

24-02  Natjazz                         

 

Lørdag 4.7.

12.00   Jazz & Blues (Allan Bo)

13.00   Sjældent hørte. Warren Vaché #6 (Hans Henning Jensen)

14.00   Modern Jazz Potpourri (Ken Wilkins)      

15.00   Rahbeks Rablerier (Peter Rahbek)

 

Søndag 5.7.

12.00   Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)
14.00   Bambusbladet (Michael Thrane)
15.00   Milestones (Jakob Tovborg / Søren Thrane)

 

 

UGE 28-29-30-31-32 feriejazz med udvalgte programmer.

 

UGE 33

 

Mandag 10.8.            

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Søren Damving)

22.00   100 års blueshistorie. En musikalsk rejse fra 1920 til 2020 v. Paul Brasso med gæster.

24.00   Taletimen

01-02  Natjazz

 

Tirsdag 11.8.            

21.00   Kim’s jazz univers (Kim Schoubye Grønholdt) 

22.00   Vokaljazz (Hans Henning Jensen)

23.00   Jazz fra Svendborg og Omegn (Sebastian Kirkgaard Nielsen)

24-02  Natjazz

 

Onsdag 12.8.            

21.00   Rohderier (Christian Rohde Nielsen)               

22.00   Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00   Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

24-02  Natjazz 

 

Torsdag 13.8.            

21.00   Det Latinamerikanske Hjørne (Kurt Christensen)
22.00   Wonderful World of Duke Ellington #122                                                  

            (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)
23.00   Groove Masters (Norman Fearrington)

24-02  Natjazz          

 

Fredag 14.8.            

21.00   Jazz Galore: (Christian Rohde Nielsen)
24-02  Natjazz           

          

Lørdag 15.8.            

12.00   Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)
13.00   Lyden tættest på stilhed:

            Historien om ECM #14. R.I.P Jon Christensen 1943-2020 ( Brian Petro)
14.00   Live from Montmartre. Niels Christensen spiller egne live-optagelser med danske og

            internationale kunstnere.
15.00   Jazz i Illinois. (Mikael Jensen)

 

Søndag 16.8.            

12.00   Vokaltimen (Katrine Rømhild)   

13.00   Dedikeret (Anders Jacobsen)

14.00   Jazz på Svenska (Lise Johnsson Warburg)

15.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

UGE 34

 

Mandag 17.8.            .                                     

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Michael Thrane)

24.00   Kunsttimen: Maleren Mikael Jensen og studivært Niels Wamberg i samtale om at forstå og læse billedkunst

01-02  Natjazz

                          

Tirsdag 18.8.            

21.00   Revival Jazz #3: Bunk Johnson (1942-47) (John L.Larsen)

22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)      

23.00   Jazz Before Midnight (Kim Larsen)

24-02  Natjazz         

 

Onsdag 19.8.            

21.00   Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)

22.00   Nyt fra SteepleChase (Søren Damving)

23.00   Nyt fra Stunt, ACT og ECM (Ole Nimand)

24-02  Natjazz  

 

Torsdag 20.8.            

21.00   Jazzen i 1970 – hørt 50 år efter #1 (Erik Raben)
22.00   Fusebox (Brian Petro)                 

23.00   Guitarhjørnet (Bjarne Roupé)     

24-02  Natjazz           

 

Fredag 21.8.            

21.00   Jazz Galore: Hans Peter Gramstrups Pladesamling #2 (Søren Damving)

24-02  Natjazz

 

Lørdag 22.8.            

12.00   Lørdagshjørnet (Henrik Wolsgaard-Iversen)   

13.00   JASM (Elijas Martinovic)

14.00   Arnoldis Atelier (Per Arnoldi)
15.00   En historie om…Marian McPartland som radiovært #3 (Thorbjørn Sjøgren)

 

Søndag 23.8.            

12.00   Vokaltimen (Alice Carreri)
13.00   Jazz i Chile. (Mikael Jensen)

14.00   Trommernes rejse #71 (Ole Matthiessen)

15.00   Radio Jazz Koncerten: The MillFactory Corona Recordings. Thomas Clausen Trio første sæt. Thomas Clausen p, Thomas Fonnesbech b, Karsten Bagge dr. Lyd: Boe Larsen, MillFactory, 26. maj 2020.  Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

 

UGE 35

 

Mandag 24.8.                               

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Brian Petro)

24.00   Kunsttimen: Maleren og farveproducenten Finn Brandstrup i samtale med Mikael Jensen

01-02  Natjazz

                  

Tirsdag 25.8.

21.00   It Still Smells Good (Poul Cohrt)
22.00   Preben Krupkes pladesamling #8 (Mogens Thorborg)

23.00   Remember (Ib Skovsted Thomsen)

24-02  Natjazz                                     

 

Onsdag 26.8.

21.00   Historien om Slukefter #6. Genudsendelse fra 2008
(Anders Stefansen / Claus Albrectsen / Henrik Wolsgaard-Iversen)

22.00   Jazz på tværs (Ole Skov Petersen)

23.00   Kick Jazz: Jakob's Joint (Jakob Kjær)          

24-02  Natjazz                               

 

Torsdag 27.8.

21.00   Trompet med mere (Benny Rosenfeld)

22.00   Niels Christensen spiller egne live-optagelser med danske og internationale kunstnere

23.00   Fra den svenske jazzscene (Ole Nimand)

24-02  Natjazz       

 

Fredag 28.8.

21.00   Jazz Galore: (Henrik Wolsgaard-Iversen)

24-02  Natjazz                         

 

Lørdag 29.8.

12.00   Jazz & Blues (Allan Bo)

13.00   Sjældent hørte. Warren Vaché #7 (Hans Henning Jensen)

14.00   Modern Jazz Potpourri (Ken Wilkins)      

15.00   Rahbeks Rablerier (Peter Rahbek)

 

Søndag 30.8.

12.00   Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)
14.00   Bambusbladet (Michael Thrane)

15.00   Den unge Wayne Shorter (Jakob Tovborg / Søren Thrane)

 UGE 36

 

Mandag 31.8.                                    

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Christian Rohde Nielsen)  
24.00   Kunsttimen: Maleren Rune Bosse i samtale med Mikael Jensen

01-02  Natjazz

 

Tirsdag 1.9.

21.00   Revival Jazz#4: George Lewis (1943-50) (John L.Larsen)

22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)              

23.00   Inge Andersens Jazztime 

24-02  Natjazz                               

 

Onsdag 2.9.

21.00   Jazz i New York. (Mikael Jensen)

22.00   The Wonderful World of Duke Ellington #123

            (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00   Lyle Mays (1953-2020) - den mest diskrete mesterpianist (Niels Christensen)
24-02  Natjazz

 

Torsdag 3.9.

21.00   Lydvinkler (Einar Hermannsson)

22.00   Hommage à Rudy Van Gelder #20 (Ole Matthiessen)

23.00   Bebop, Flamenco, Copla, Bolero (Claus Westh)

24-02  Natjazz                    

 

Fredag 4.9.

21.00   Jazz Galore (Brian Petro)
24-02  Natjazz                  

 

Lørdag 5.9.

12.00   Jørgen Svare i studiet

13.00   Jazzen iflg. Claus Schreiber
14.00   Big Band timen (Benny Rosenfeld)        

15.00   En tekniker går i studiet (Søren Thrane)

                     

Søndag 6.9.

12.00   Vokaltimen (Norman Fearrington)  

13.00   Det elektriske hjørne (Morten Wulff)

14.00   Jazzportrætter (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00   Radio Jazz Koncerten: The MillFactory Corona Recordings. Kristian Jørgensen 6’tet første sæt. Kristian Jørgensen viol, Mathias Heise mharp, Peter Jensen tb, Olivier Antunes p, Thomas Fonnesbech b, Espen Laub von Lillienskjold dr. Lyd: Boe Larsen, MillFactory, 26. maj 2020.  Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

 

 

 

UGE 37

Mandag 7.9.
21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Søren Svagin)
24.00   Taletimen
01-02   Natjazz

 

Tirsdag 8.9.

21.00   Kim’s jazz univers (Kim Schoubye Grønholdt) 
22.00   Jazz i Ukraine. (Mikael Jensen)

23.00   Jazz before midnight (Kim Larsen)  

24-02  Natjazz

 

Onsdag 9.9.

21.00   Our Favorites #6 (Tia Hóka / Niels Wamberg)

22.00   Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00   De første jazzarrangører #1 Don Redman (Tom Buhmann)

24-02  Natjazz

 

Torsdag 10.9.

21.00   Sorte huller (Peter Beck Hansen)
22.00   World of Trombones #11:Anders Larson (Mogens Thorborg)

23.00   Take Five (Ole Matthiessen)

24-02  Natjazz                           

 

Fredag 11.9.

21.00   Jazz Galore (Kim Eggert Larsen)

24-02  Natjazz                            

 

Lørdag 12.9.

12.00   Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)
13.00   Lyden tættest på stilhed: Historien om ECM #15 (Brian Petro)
14.00   Før konen smider dine gamle plader ud (Bjarne Busk / Svend-Erik Cetti)

15.00   Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

 

Søndag 13.9.

12.00   Vokaltimen (Hans Henning Jensen)

13.00   My jazz. My Music (Kurt Christensen)
14.00   Jazz på Svenska (Lise Johnsson Warburg)

15.00   Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

 

 

UGE 38

 

Mandag 14.9.          

21.00   Nyt om jazzscenen: CD nyt og gæster i studiet (Søren Damving)
24.00   Taletimen

01-02  Natjazz

                               

Tirsdag 15.9.

21.00   Revival Jazz #5: Kid Ory’s Creole Jazz Band (1944-50) (John L. Larsen)
22.00   Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)               

23.00   Those Who Were (Søren Damving)
24-02  Natjazz     

 

Onsdag 16.9.
21.00   Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)     

22.00   The Wonderful World of Duke Ellington #124

            (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00   Bassline med gæst Lennart Ginman (Niels Wilhelm Knudsen)

24-02  Natjazz  

 

Torsdag 17.9.

21.00   Jazzen i 1970 – hørt 50  år efter #2 (Erik Raben)
22.00   To på tur / Double Voyage # 1 (Tia Hóka / Niels Wamberg)
23.00   Japansk jazz fra Toshiko Akiyoshi til Hiromi Uehara #9 (G) (Claus Westh)

24-02  Natjazz

 

Fredag 18.9.

21.00   Jazz Galore (Claus Westh)

24-02  Natjazz

 

Lørdag 19.9.

12.00   Fessor river plader ned fra hylderne (Ole Fessor Lindgren)            

13.00   Ved nærmere eftertanke (Lennart Ricard)

14.00   Arnoldis Atelier (Per Arnoldi)

15.00   En historie om….Louis Armstrong (Thorbjørn Sjøgren)

 

Søndag 20.9.

12.00   Vokaltimen (Martin Roy Wade)

13.00   Blindfold m.gæst (Brian Petro)

14.00   Radio Jazz Quiz (Jakob Kjær, Michael Detreköy, Niels Wamberg, Tia Hóka og gæst Mette Speich)

15.00   Radio Jazz Koncerten: The MillFactory Corona Recordings. Claudia Campagnol andet sæt. Claudia Campagnol voc, p, keytar, John Venkia keys, Carl Mörner Ringström g, Andreas Hatholt elb, Niclas Campagnol dr. Lyd: Boe Larsen, MillFactory, 25. maj 2020. Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

Radio Jazz sender på nettet dagligt fra 09.00 - 02.00. På FM 102,9 Mhz samsender vi mandag til fredag i tidsrummet 16.00 - 18.00 og 21.00 - 02.00 samt lørdag og søndag i tidsrummet 12.00 - 16.00.

Radio Jazz Copenhagen is broadcasting on the web daily from 09.00 to 02.00 CET.

Radio Jazz København - Aldersrogade 6E - 2100 København Ø - +45 33 32 90 01 - info@radiojazz.dk - Bliv medlem

  • Facebook Radio Jazz