top of page

  • Livesendefladerne - hverdage fra 21.00 til 00.00 samt weekenden fra 12.00 til 16.00.

  • Eftermiddagsjazz - med genudsendelser af de nyeste programmer fra de seneste uger.

  • Fra Arkivet - med genudsendelser af mere end 600 timers programmer, hvor stadig flere kommer til.

  • Musikradio - med jazz fra Radio Jazz store diskotek.

Hverdage:

00.00 - 02.00 Fra Arkivet

02.00 - 04.00 Musikradio

04.00 - 06.00 Fra Arkivet

06.00 - 11.00 Musikradio

11.00 - 14.00 Fra Arkivet

14.00 - 16.00 Musikradio

16.00 - 19.00 Eftermiddagsjazz

19.00 - 21.00 Musikradio

21.00 - 00.00 Aftensendeflade Live! (samsendes med FM 102,9 Mhz)

Lørdag:

00.00 - 02.00 Fra Arkivet

02.00 - 04.00 Musikradio

04.00 - 06.00 Fra Arkivet

06.00 - 12.00 Musikradio

12.00 - 16.00 Weekendsendeflade Live! (samsendes med FM 102,9 Mhz)

16.00 - 18.00 Fra Arkivet

18.00 - 21.00 Musikradio

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

Søndag:

00.00 - 02.00 Fra Arkivet

02.00 - 04.00 Musikradio

04.00 - 06.00 Fra Arkivet

06.00 - 12.00 Musikradio

12.00 - 16.00 Weekendsendeflade Live! (samsendes med FM 102,9 Mhz)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

Anker 1

Uge 25

Tirsdag 18. juni

21.00     Hot and Sweet (G) (Peter Tage)

22.00     Noche Cubana (Povl E. Olsen)

               Dette første af to programmer om instrumental improvisation til cubanske rytmer, tager udgangspunkt i

               slutningen af 1940erne. Machitos Orkester, der spillede i USA havde qua sin arrangør Mario Bauza,

               stor indflydelse på latinjazzens tilblivelse.
               Senere i halvtredserne blev det også på Cuba moderne at spille instrumental musik med lange soloer,

               under genrebetegnelsen Descarga.

23.00     Jazzen iflg. Down Beat, juni 1964 (Søren Damving)

 

Onsdag 19. juni

21.00     "Rohderier"

               Musikindslag med Lisa Linn, Jeanett Krüger, Earl Bostic, John Ulldal m.fl

               og et spot på årets musikuge i Nyhavn.   

               Vært: Christian Rohde

22.00     Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00     Svinget 14 (Flemming Lehrmann)
 

Torsdag 20. juni
21.00     Just for a thrill – portræt af Lill Armstong #2 (Tom Buhmann)


22.00     The Wonderful World of Duke Ellington #179 er denne gang et forsøg på at spille nogle særlige optagelser 

               Random, Shuffle fra Chicago 1957.

               Hovedsolister i mindre grupper er C. Terry og P Gonsalves.

               Uformelt og inspireret. Studievært Henrik Wolsgaard-Iversen


23.00     Groove Masters (Norman Fearrington)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 21. juni

21.00-24.00 Minde Galor - RIP David Sanborn (1945 – 2024) (Brian Petro)
    

Lørdag 22. juni
12.00     Lørdagskoncerten ved  Bjarne Busk præsenterer

               Therlonious Monk med Duke Ellingtons orkester 1962.


13.00     The Cosy Corner (Knulp Rittmeyer)


14.00     Take Five (Ole Matthiessen)

                Ole Matthiessen spiller plader fra sin samling fra november 1971 med Buck Clayton,

               Johnny Hodges, Booty Wood og Dizzy Gillespie samt diverse udgivelser fra

               John Coltranes koncerter i Stockholm 1961-63.


15.00     Er det jazz...?. Musik fra andre genrer, der mistænkeligt lugter af jazz (Niels Christensen)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

 Søndag 23. juni.

12.00     Vokaltimen (Katrine Rømhild)

13.00     All that jazz…and some Latin (Kurt Christensen)

14.00     Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

15.00     I "Jazz på Svenska" kan man høre det 4. og sidste program om den særprægede og

                alsidige musiker Bjørn J:son Lindh med eksempler fra hans produktioner i 80'erne, 

                de efterfølgende plader og til sidst en tilbagevenden til starten i 1970. 

                Studievært er Lise Johnsson Warburg 

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

 

Uge 26
 

Mandag 24. juni
21.00-24.00      Nyt om jazzscenen (Brian Petro)

                              

Tirsdag 25. juni

21.00     Dansk jazz i 100 år (Mogens Thorborg)

22.00     Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)      

23.00     Fra ballader til medium (Torolf Mølgaard)

 

Onsdag 26. juni

21.00     Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)

22.00     Onsdags Klubben (Niels Christian)

23.00     Nyt fra Stunt & Jazzcup (Ole Nimand)
 

Torsdag 27. juni
21.00     Den brasilianske musiktradition: Moacir Santos (Jesper Hedegaard)
22.00     Fusebox (Brian Petro)                               

23.00     Guitarhjørnet (Bjarne Roupé)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 28. juni
21.00-24.00      Galore: Jazz, Blues, R&B, Soul and Funk (Kay Seitzmayer)
 

Lørdag 29. juni

12.00     Lørdagshjørnet (Henrik Wolsgaard-Iversen)                 

13.00     Zen-Cibel (Morten Wulff med gæst)

14.00     En jazzhistorie (Thorbjørn Sjøgren)

15.00     Tidsmaskinen (Alex Modin)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

Søndag 30. juni

12.00     Vokaltimen (Sanne Graulund)  

13.00     Cim Meyer #4 (Henrik Wolsgaard-Iversen)

14.00     Trommernes Rejse er i udsendelse nr. 91 nået frem til begyndelsen af 1970, hvor den brasilianske musik

                 satte sig spor i USA. En vigtig skikkelse var her perkussionisten Airto Moreira. Musik med Weather Report,

                 Stan Getz, Return to Forever, Airto Moreira, Flora Purim, Miles Davis og Hermeto Pascoal. (Ole Matthiessen)

15.00    Radio Jazz Live: Ben Webster All Stars

               Radio Jazz Live bringer den anden og sidste udsendelse med optagelser fra årets

               Ben Webster prisfest 2024 den 14. maj på Godset i Kolding. Denne gang Ben Webster All Stars med

               tre Ben Webster hædrede musikere saxofonisten Finn Odderskov, guitaristen Uffe Steen og

               bassisten Jens Jefsen, som høres sammen med Martin Schack klaver og trommeslageren

               Esben Laub von Liljenskjold.  Til sidst i koncerten medvirker saxofonisterne Jesper Løvdal og Gabor Bolla.     

               Tilrettelæggelse: Ole Matthiessen.

 

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

Uge 27

 

Mandag 1. juli

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Søren Damving)

                 

Tirsdag 2. juli

21.00     Så vidt jeg husker (Kjeld Frandsen)
22.00     World of Trombones (Mogens Thorborg)

23.00     Remember (Ib Skovsted Thomsen)

 

Onsdag 3. juli

21.00     Suset fra Vingården (Peter Wendt)

22.00     Jazz på tværs (Ole Skov Petersen)

23.00     Kick Jazz: Jakob's Joint (Jakob Kjær)  
 

Torsdag 4. juli

21.00     Trompet med mere (Benny Rosenfeld)

22.00     Sydfynsk Jazzcentral (Sebastian Kirkgaard Nielsen)

23.00     Jazz fra Sverige & Omegn (Ole Nimand)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 5. juli
21.00-22.00 Jazzfestival Service (Morten Wulff)
22.00-24.00 Jazz Galore: Funkorama (Morten Wulff m. gæst)

 

Lørdag 6. juli.

12.00     Jazzfestival Service (Allan Bo)

13.00     Sjældent hørte (Hans Henning Jensen)

14.00     Arnoldis Atelier med Tommy Kenter (Per Arnoldi)

15.00     Fessor river plader ned fra hylderne (Ole Fessor Lindgreen)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

Søndag 7. juli
12.00     Festival Service (Brian Petro)

13.00     Frandsens Jazzcafé (Kjeld Frandsen)
14.00     Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

15.00     Jazztoner i livet (Keld Ørberg)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

Uge 28

 

Mandag 8. juli

21.00-22.00      Festival Service (Søren Svagin)

22.00-24.00      Nyt om jazzscenen (Søren Svagin)
 

Tirsdag 9. juli

21.00  Festival Service (Mogens Thorborg)

22.00  Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)              

23.00  Inge Andersens Jazztime 

 

Onsdag 10. juli

21.00  Festival Service (Søren Damving)

22.00  Hommage á Rudy van Gelder besøger denne gang studiet i Englewood Cliffs i marts/april 1967 for at

              lytte med på pladeindspilninger med Sam Rivers, Stan Getz, Sonny Criss, Jackie McLean/Ornette Coleman,

              Lou Donaldson, Lee Morgan og McCoy Tyner.

              Tilrettelæggelse Ole Matthiessen.

 

23.00  Cool jazz on the rocks (Erik Jensen)

 

Torsdag 11. juli

21.00     Festival Service (Einar Hermannsson)

22.00     The Wonderful World of Duke Ellington #180 (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00     Bebop, flamenco, copla, bolero (Claus Westh)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 12. juli

21.00-22.00 Jazzfestival Service (Ole Matthiessen)
22.00-24.00 Jazz Galore (Ole Matthiessen)

 

Lørdag 13. juli

12.00     Festival Service

13.00     Lyden tættest på stilhed: Historien om ECM #26 (Brian Petro)
14.00     Big Band Timen (Benny Rosenfeld)

15.00   Far vender plader – er det jazz? (Søren Berg)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

                                

Søndag 14. juli

12.00   Festival Service

13.00   Bambusbladet (Michael Thrane)
14.00   Jazzportrætter (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00   Radio Jazz Koncerten:

              Karmen Rõivassepp voc, Viktoria Søndergaard vib, Adrian Christensen b, første sæt.

              Lyd Kristian Larsen. Struer Jazzklub 25.2.2024.

              Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

I ugerne 29-30-31-32 er radioen ferielukket, men sender forproducerede udsendelser i radioens sædvanlige sendetider.

 

Uge 33

 

Mandag 12. august

21.00-24.00      Nyt om jazzscenen (Michael Thrane)

 

Tirsdag 13. august

21.00     Hot and Sweet (G) (Peter Tage)

22.00     Noche Cubana (Povl E. Olsen)

23.00     Jazzen iflg. Down Beat, august 1964 (Søren Damving)

 

Onsdag 14. august

21.00     Rohderier (Christian Rohde Nielsen)

22.00     Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00     Svinget 14 (Flemming Lehrmann)
 

Torsdag 15. august
21.00     The heavenly horn of Bobby Hackett (Tom Buhmann)
22.00     The Wonderful World of Duke Ellington #181 (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)
23.00     Groove Masters (Norman Fearrington)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 16. august

21.00-24.00 Electric Galore - Rundt om guitaristen Allan Holdsworth (Brian Petro)
    

Lørdag 17. august
12.00     Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)
13.00     The Cosy Corner (Knulp Rittmeyer)
14.00     Take Five (Ole Matthiessen)
15.00     Live / Tangoorkesteret. Dunkers Kulturhus 2010 (Niels Christensen)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

 Søndag 18. august

12.00     Vokaltimen (Katrine Rømhild)

13.00     All that jazz…and some Latin (Kurt Christensen)

14.00     Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

15.00     Jazz På Svenska (Lise Johnsson Warburg)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

 

Uge 34
 

Mandag 19. august

21.00-24.00      Nyt om jazzscenen (Brian Petro)

                              

Tirsdag 20. august

21.00     Dansk jazz i 100 år (Mogens Thorborg)

22.00     Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)      

23.00     Fra ballader til medium (Torolf Mølgaard)

 

Onsdag 21. august

21.00     Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)

22.00     Onsdags Klubben (Niels Christian)

23.00     Nyt fra Stunt & Jazzcup (Ole Nimand)
 

Torsdag 22. august
21.00     Den brasilianske musiktradition: Paulinho da Viola (Jesper Hedegaard)
22.00     Fusebox (Brian Petro)                               

23.00     Guitarhjørnet (Bjarne Roupé)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 23. august
21.00-24.00      Jazz Galore: (Kaj Norre / Alfred Tamakloe)

 

Lørdag 24. august

12.00     Lørdagshjørnet (Henrik Wolsgaard-Iversen)                 

13.00     Zen-Cibel (Morten Wulff med gæst)

14.00     En jazzhistorie (Thorbjørn Sjøgren)

15.00     Tidsmaskinen (Alex Modin)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

Søndag 25. august

12.00     Vokaltimen (Sanne Graulund)

13.00     Cim Meyer #5 (Henrik Wolsgaard-Iversen)

14.00     Trommernes rejse #92 (Ole Matthiessen)

15.00     Radio Jazz Koncerten:

                Karmen Rõivassepp voc, Viktoria Søndergaard vib, Adrian Christensen b, andet sæt.

                Lyd Kristian Larsen. Struer Jazzklub 25.2.2024.

                Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

Uge 35

 

Mandag 26. august

21.00-24.00 Nyt om jazzscenen (Søren Damving)

                 

Tirsdag 27. august

21.00     Så vidt jeg husker (Kjeld Frandsen)
22.00     World of Trombones (Mogens Thorborg)

23.00     Remember (Ib Skovsted Thomsen)

 

Onsdag 28. august

21.00     Suset fra Vingården (Peter Wendt)

22.00     Jazz på tværs (Ole Skov Petersen)

23.00     Kick Jazz: Jakob's Joint (Jakob Kjær)  
 

Torsdag 29. august

21.00     Trompet med mere (Benny Rosenfeld)

22.00     Sydfynsk Jazzcentral (Sebastian Kirkgaard Nielsen)

23.00     Jazz fra Sverige & Omegn (Ole Nimand)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 30. august
22.00-24.00 Jazz Galore: Funkorama (Morten Wulff m. gæst)

 

Lørdag 31. august

12.00     Jazz & Blues (Allan Bo)

13.00     Sjældent hørte (Hans Henning Jensen)

14.00     Arnoldis Atelier (Per Arnoldi)

15.00     Fessor river plader ned fra hylderne (Ole Fessor Lindgreen)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

Søndag 1. september
12.00     Vokaltimen (Henrik Wolsgaard-Iversen)

13.00     Frandsens Jazzcafé (Kjeld Frandsen)
14.00     Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

15.00     Jazztoner i livet (Keld Ørberg)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

Uge 36

 

Mandag 2. september

21.00-24.00      Nyt om jazzscenen (Søren Svagin)

 

Tirsdag 3. september
21.00     Soul Food (Alex Modin)

22.00     Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)              

23.00     Inge Andersens Jazztime 

 

Onsdag 4. september

21.00  Thad Jones. Interview 1985-86 #9 (Søren Damving)

22.00     Hommage à Rudy Van Gelder #43 (Ole Matthiessen)

23.00     Cool jazz on the rocks (Erik Jensen)

 

Torsdag 5. september

21.00     Lydvinkler (Einar Hermannsson)

22.00     The Wonderful World of Duke Ellington #182 (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)

23.00     Bebop, flamenco, copla, bolero (Claus Westh)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 6. september

21.00-24.00      Jazz Galore: Jazz for lovers (Søren Damving)
 

Lørdag 7. september

12.00     Legendariske radioudsendelser: Leif  ”Smoke Rings” Anderson (Mogens Thorborg)

13.00     Lyden tættest på stilhed: Historien om ECM #27 (Brian Petro)
14.00     Big Band Timen (Benny Rosenfeld)

15.00      Far vender plader – er det jazz? (Søren Berg)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

                                

Søndag 8. september

12.00   Vokaltimen (Norman Fearrington) 

13.00   Bambusbladet (Michael Thrane)
14.00   Jazzportrætter (Thorbjørn Sjøgren og Ole Nimand)

15.00   Radio Jazz Koncerten:

              Martin Schack org, Jesper Løvdal ts, Gabriel Coburge ts, Anders Mogensen dr, første sæt.

              Lyd Steffen Brix. Handwerk, Aarhus 18.7.2024.

              Med tilskud fra Ben Websters Fond. (Søren Damving)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

Uge 37

 

Mandag 9. september
21.00-24.00      Nyt om jazzscenen (Michael Thrane)
 

Tirsdag 10. september

21.00     Hot & Sweet (G) (Peter Tage)

22.00     Noche Cubana (Povl E. Olsen)

23.00     Jazzen iflg. Down Beat september 1964 (Søren Damving)

 

Onsdag 11. september

21.00     WDR og dens Big Band  (Tia Hóka / Niels Wamberg)

22.00     Pepper And More (Jens Søndergaard)

23.00     Clifford Brown og de store damer (Tom Buhmann)

 

Torsdag 12. september
21.00  The heavenly horn of Bobby Hackett (Tom Buhmann)
22.00  Live / Etienne Mbappé Dunkers Kulturhus 2008 (Niels Christensen)
23.00  Take Five (Ole Matthiessen)

24.00  Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 13. september

21.00-24.00 Jazz Galore (Mogens Thorborg)
 

Lørdag 14. september

12.00     Lørdagskoncerten (Bjarne Busk)
13.00     The Cosy Corner (Knulp Rittmeyer)
14.00     Zen-Cibel (Morten Wulff med gæst)

15.00     Svinget 14 (Flemming Lehrmann)

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

Søndag 15. september
12.00     Vokaltimen (Hans Henning Jensen)

13.00     All that jazz…and some Latin (Kurt Christensen)
14.00     Fra min øverste pladehylde (Kaj Norre)

15.00     Jazz på Svenska (Lise Johnsson Warburg)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

 

Uge 38

 

Mandag 16. september

21.00-24.00      Nyt om jazzscenen (Brian Petro)

                               

Tirsdag 17. september
21.00     Dansk jazz i 100 år. (Mogens Thorborg)
22.00     Unlimited Blues (Kay Seitzmayer)               

23.00     Nyt fra SteepleChase (Søren Damving)
 

Onsdag 18. september

21.00     Les Provisateurs (Paul-Flemming Hermann / Christian Pinkowsky)     

22.00     Jazz Avisen #1 (Tia Hóka / Niels Wamberg)

23.00     Bassline med gæst, bassisten Anders Fjelsted (Niels Wilhelm Knudsen)
 

Torsdag 19. september
21.00     Den brasilianske musiktradition: Radames Gnattali (Jesper Hedegaard)
22.00     The Wonderful World of Duke Ellington #183 (Henrik Wolsgaard-Iversen med gæst)
23.00     Japansk jazz fra Toshiko Akiyoshi til Hiromi Uehara #29 (G) (Claus Westh)
24.00     Taletimen (Mogens Thorborg)

 

Fredag 20. september
21.00-24.00      Jazz Galore (Ole Matthiessen)

 

Lørdag 21. september.
12.00     Lillians Time (Lillian Nordenhof Holgersen)

13.00     Jazz Club med Niels Christian

14.00     En jazzhistorie (Thorbjørn Sjøgren)

15.00     Tidsmaskinen (Alex Modin) 

21.00 - 01.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

 

Søndag 22. september

12.00     Vokaltimen (Lise Johnsson Warburg)

13.00     Dedikeret (Anders Jacobsen)

14.00     Live / Pablo Ziegler. Dunkers Kulturhus 2008 (Niels Christensen)

15.00     Radio Jazz Koncerten:

                Joel Fram ts, Carl Winther p, Rune Fog b, Anders Mogensen dr, første sæt.

                Lyd Steffen Brix. VinDanmark, Aarhus 15.7.2024.

                Med tilskud fra Ben Websters Fond (Søren Damving)

16.00 - 00.00 Live fra .bird på Gl. Kongevej 102

bottom of page